1

Фортеця Ананурі (ანანური) – великий старовинний замок на березі Жинвальского водосховища, який добре зберігся. Розташований прямо на Військово-грузинській дорозі, це приблизно 70 кілометрів від Тбілісі і близько 12 кілометрів від містечка Жинвалі. Це одна з найвідоміших фортець Грузії, вона згадується у всіх буклетах і путівниках, сюди часто приїжджають туристи. Головна її перевага – це стан, у якому вона дійшла до наших днів. Вціліли всі стіни і башти, і, навіть, подекуди збереглися перекриття. А який навкруги дивовижний пейзаж! Зачаровує відразу! Перепади висот, витончені мости, гори, соковита зелень, дрібні яскраві квіти! Шкода, що камера ніяк не може передати неймовірну свіжість повітря та мелодійно натхненної атмосфери.

Трохи історії. Коли побудоване це укріплення, сказати складно, десь у XVI – XVII столітті. Одна з веж ніби датується XIII століттям. Приблизно в XVII столітті фортеця була резиденцією арагвійських ериставів (еристав – титул, що відповідав правителю великої провінції, Арагвійське ериставство – важливе середньовічне феодальне володіння в Грузії, розташоване у верхів’ях долини річки Арагві, в передгір’ях Великого Кавказу, що знаходилося в управлінні ериставів з 1380 до 1743 року). Вона захищала центр ериставства від нападів з Дарьяльскої ущелини і дозволяла безпечно відступити в гори. У 1743 ериставство було скасоване і замок став царською власністю. У 1795 році тут переховувалися від персів жителі Тбілісі, про що зафіксовано у спогадах Афанасія Араратськго.

Ананурі деякий час ще служила опорним пунктом російських військ. Передбачалося навіть побудувати тут військове містечко, був розроблений проект, який так і не був здійснений. Після відходу російських військових частин фортечні споруди залишилися без нагляду і фортеця прийшла в запустіння.

У минулому фортеця була істотно більших розмірів. Зберігся її план, який дає змогу уявити розташування всіх його елементів. Фортеця Ананурі складається з двох частин: цитаделі-замку і нижньої фортеці, яка до наших днів дійшла сильно пошкодженою. На території фортеці з будівель збереглася лише невелика церква, яку місцеві жителі називають Мкурналі, що в перекладі означає «лікарня».

Сучасний замок – це його верхня частина. Внизу були ще вежі і якісь стіни, які зруйновані давно. В укріпленні зберігся повний периметр стін, дві великі вежі і ще кілька дрібних. Кругла вежа зараз стоїть без перекриття, а у квадратної ще збереглися поверхи і сходи. На вежу можна піднятися до самого верху. І це того варте! Неймовірний вид відкривається на водосховище з ніби морською водою різних відтінків бірюзового, синього, блакитного кольорів у зеленій чаші гір, які зливаються з небом. Єдине, чого не вистачає – крил…

DSC_6225

Ще одна вежа знаходиться всередині замку – саме вона датується XIII століттям і має абсолютно хевсурсько-чеченський вигляд.

Для огляду відвідувачам доступні три храми. З історичної та архітектурної точок зору, найціннішим в Ананурі є Успенський храм. Він побудований в кінці XVI або на початку XVII століття. Його архітектура є дещо незвичною для грузинських храмів, створених в XVII столітті. Таких на всю країну два або три. Храм класичний, купольний, на західній стороні прикрашений тонким різьбленням, основний мотив якого – виноградна лоза і хрест. Така обробка викликає подив ще й тому, що всі будівлі після XII століття не мають абсолютно ніяких прикрас. Розписи всередині збереглися тільки фрагментами. Там можна знайти зображення тринадцяти ченців-проповідників, відомих як ассірійські батьки. Хоч я й не мистецтвознавець, але хочу сказати про фантастично опрацьовані деталі розпису і те, яким об’ємним виглядає зображення. Вівтар був створений грузинським художником близько 1800 року, але за своїм виглядом він абсолютно не грузинський.

На захід від Успенського знаходиться інший храм, який іноді називають Спаським, іноді – храмом діви Марії, грузинською називається Гвтаеба. Мала церква, виконана в романському стилі, вона трохи старша за Спаську. Мене просто зачарував її купол! Подивіться, як приголомшлива геометрія і якою неймовірною легкістю пронизана вся конструкція! Всередині нажаль не відреставрований.

tumblr_mdw8t9uWDJ1r6b8aao1_500

 

Якщо спуститися від замку вниз, до водосховища, то можна знайти ще загадкові руїни. Від нижнього периметра стін вже нічого не залишилося. Зате залишився храм, щоправда уже в напівзруйнованому стані.

Як найбільш збережена пам’ятка феодальної епохи фортеця Ананурі запропонована до зарахування в перелік ЮНЕСКО.

 Не витрачайте час на диван, він не подарує вам скільки незабутніх вражень, як подорожі по Грузії, а особливо у гарній компанії та з чудовою організацією мандрівки.

Насолоджуйтеся Грузією разом з нами під час подорожі “Від гір до моря”

Локація

Наше кіно з Грузії